İlk bölümde oyun programlama ile ilgili biraz izahattan sonra gerekli olan programları kurmuştuk. Bu yazıya başlarken en azından FlashDevelop’u gerekli eklentileriyle birlikte kurduğunuzu varsayıyorum.

İlk olarak FlashDevelop’un bir kaç özelliğinden ve genel olarak menülerinden ve işlevlerinden bahsedelim. Programı ilk açtığınızda karşınıza Start Page diye bir sayfa gelecektir. Bu sayfayı muhtemelen ilk ve son görüşünüz olacak. (Bir daha karşılaşmanız çok zor bir ihtimal, şu an benim kullandığım versiyonda bu sayfayı bir türlü tekrar açamadım) Yeni bir proje oluşturmak için ekranın en sağ tarafında Project kısmının altındaki Create a New Project’e tıklıyoruz (ya da yukarıdaki menülerden Project>New Project’i seçerek de aynı işlemi yapabilirsiniz). Aşağıdaki gibi bir pencere açılacak:

Büyütmek için Resme Tıklayın

 

Resimdeki gibi proje türü olarak AS3 Project’i seçiyoruz. Alt kısımda proje ismi(name) kısmına istediğiniz ismi yazabilirsiniz. Ben MAPACARTA_DERS olarak yazdım. Dosyayı kaydetmek istediğimiz konumu(location) belirliyoruz. Son olarak en alttaki Create directory for Project kısmına tik koyuyoruz(bu seçenek projeniz için bir klasör oluşturur ve bütün dosyaları bu  klasörün içine koyar). Daha sonra OK’e tıklayarak ilk projemizi oluşturuyoruz.

Projeyi oluşturduktan sonra ekranın sağ tarafında Project kısmının altında aşağıdaki gibi 3 klasör gözükecek (References, bin ve src klasörleri):

project panel

 

FlashDevelop’un önceki versiyonlarında References kısmı yoktu ve lib diye bir klasör vardı. Bu noktada MAPACARTA_DERS(AS3) kısmına sağ tıklayıp açılan menüden Add> New Folder ile yeni bir klasör ekleyelim. İsim olarak lib yazacağız. Şimdi sırayla bu klasörlerin ne işe yaradığına bakalım:

-References: Harici kodları sınıfımızda kullandığımızda bu kodlara olan bağlantılar bu klasörün altında gözükecektir. Bizim bu klasörle hiç işimiz olmayacak açıkçası, harici kodlar ya da motorlar(mesela bir fizik motoru) kullanılırken kodların daha düzgün görünmesi amacıyla oluşturulmuş bir klasör diye düşünüyorum. Ben şahsen projelerimde bu klasörü hiç kullanmadım desem yeridir.

-lib: Bu klasör library(kütüphane) kelimesinin kısasltılması. Eski versiyonlarda direk FlashDevelop tarafından oluşturulurdu ancak bir sebeple kaldırılmış(belki insanların bu kalsör için farklı isimler kullandığı içindir, kimisi assets diye kullanıyor, kimisi art diye kişiye göre değişiyor). Ben lib klasörüne alıştığım için her yeni proje oluşturduğumda bu klasörü de direk oluştururum. Bütün grafikleri ve ses dosyalarını bu klasörün altında tutacağız. Bir nevi depo gibi.

-bin: Bu klasörün bizim için tek işlevi sonuç ürünün(swf) burada yer alması. Bunun haricinde başka bir işlevi yok.

-src: En önemli klasör. Bütün kodları bu klasörün altına yazacağız.

Serinin ilk bölümlerinde çalışma alanımız tamamen src klasörü olacak. Src klasörünün solundaki artı işaretine tıklayarak klasörün altındaki dosyalara bakalım. Şimdilik burada sadece Main.as diye bir dosya var. Buna çift tıklayarak açalım. Ekranda gördüğünüz kodlar(hiç programlama bilmiyorsanız oldukça karışık gelecektir) basit bir sınıf. Bu noktada biraz durup actionscript 3 ve sınıf kavramı üzerine yazdığım yazıyı okumanız çok yararlı olacaktır. Biraz uzunca bir yazı ancak devam edebilmemiz için bu yazıda anlatılanları kavramanız gerekiyor. Anlamazsanız tekrar tekrar okuyun, ya da anlamadığınız kısmı sorun, çünkü yapacağımız işin temeli bu.

 YAZIYA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

YENİ YAZILARDAN HABERDAR OLMAK İÇİN TWITTER’DA TAKİP EDİN. @MAPACARTA