Phaser Oyun Kütüphanesi

Phaser photonstorm tarafından geliştirilen bir 2d oyun kütüphanesi. Şu anda github üzerinde en çok yıldız a sahip oyun kütüphanelerinden birisi konumunda. HTML5 oyun geliştirme işine başladığım zamanlarda değişik kütüphaneleri incelerken Phaser en çok dikkatimi çeken kütüphaneydi. O zamanlar sadece Phaser 2 mevcuttu ve yakında(2017 sonunda) phaser 3’ün çıkacağı söyleniyordu (sitesinde de yazıyordu). İkisi arasında API farklılıkları olacağı için ben de haliyle phaser 2 ile fazla haşır neşir olmayıp direk 3 ile çalışırım diye düşünüyordum. Ancak phaser 3’ün çıkışı bir hayli gecikti. Bu sebeple ben de ucundan kıyısından biraz phaser 2’yi kullandım. Anasayfadaki basit platform oyununu da phaser 2 ile geliştirdim. Açıkçası ciddi bir oyun yapmak için phaser 3’ü bekliyordum.

 


Nihayet Phaser 3, bir kaç gün önce çıktı. Hatta bazı düzeltmelerle dün 3.1 versiyonu çıkmış. Denediğim kadarıyla performansı phaser 2’ye göre oldukça iyi ve API olarak benzerlikler var. Phaser 2’nin grafik kısmı PIXI kütüphanesi üzerinde çalışıyordu. Phaser 3’ün grafik kısmı ise tamamen oyunların gereksinimlerine göre sıfırdan yazılmış. Ancak henüz gördüğüm kadarıyla dökümanlar ve typescript desteği hazır değil. Bunlarda oturunca aklımdaki oyun projelerini yavaş yavaş hayata geçirebilirim.

 

Bu arada işin ilginç yanı Phaser ile ilgili gördüğüm kadarıyla Türkçe kaynak hiç yok. Yani en azından ben şu ana kadar Türkçe bir kaynak bulamadım. Bu sebeple elimden geldiğince Phaser ile ilgili yazılarda yazmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir